The Tennessee Tech Sports Hall of Fame selection committee meets each August to choose the next class of inductees. The class is announced in September and inducted during the annual Hall of Fame Dinner, which takes place on Friday night during Homecoming weekend.
The inductees are also recognized at halftime of the Homecoming game on Saturday in Tucker Stadium.
Each year, the Hall of Fame selection committee seeks names of nominees from the public. This list is supplemented by the Hall of Fame Nominating Committee. The deadline for submitting names for nomination each year is June 30. Fans can submit nominations through the TTU Sports Hall of Fame online nomination form or contact Kristie Phillips at (931) 372-6857 or kphillips@tntech.edu for additional ways to nominate.
Since its creation in 1975, the TTU Sports Hall of Fame has inducted 215 members,
whose photos and biographies are featured in the Hall of Fame Gallery in the Eblen Center.
Tennessee Tech Sports Hall of Fame
Tom Fann | Sport: Football | Years: 1950-52 | Induction Class: 1975 |
---|---|---|---|
Creed Denton McClure | Sport: Football, Men's Track & Field | Years: 1937-39 | Induction Class: 1975 |
James Dearing Miller | Sport: Football | Years: 1920-26 | Induction Class: 1975 |
B. Holmes Neal | Sport: Football | Years: 1937-39 | Induction Class: 1975 |
Preston V. "Putty" Overall | Sport: Head Coach (Football / Baseball / Men's Basketball), Administration | Years: 1923-67 | Induction Class: 1975 |
Raymond H. "Bull" Brown | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball, Men's Track & Field, Head Coach (Men's Basketball / Men's Golf) | Years: 1933-37, 47-65 | Induction Class: 1976 |
Sidney McGee | Sport: Sports Information | Years: 1939-68 | Induction Class: 1976 |
Elwin W. "Wink" Midgett | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball | Years: 1930-34 | Induction Class: 1976 |
Malcolm P. "Mutt" Quillen | Sport: Baseball, Football, Men's Basketball, Men's Track & Field, Head Coach (Baseball) | Years: 1930-33, 55-58 | Induction Class: 1976 |
Emmett T. Strickland | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball | Years: 1933-36 | Induction Class: 1976 |
Hooper Eblen | Sport: Administration, Head Coach (Men's Basketball / Football) | Years: 1941-74 | Induction Class: 1977 |
Kenneth "Kenny" Sidwell | Sport: Men's Basketball, Head Coach (Men's Basketball) | Years: 1954-58, 64-69 | Induction Class: 1977 |
Joe B. Sills | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball | Years: 1927-31 | Induction Class: 1977 |
Wilburn Tucker | Sport: Head Coach (Football / Baseball) | Years: 1941-67 | Induction Class: 1977 |
Eddie "Jelly" Watson | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball | Years: 1922-28 | Induction Class: 1977 |
Benton Bilbrey | Sport: Men's Track & Field, Football, Baseball | Years: 1940-43 | Induction Class: 1978 |
Hulon Draper | Sport: Baseball, Men's Basketball, Men's Track & Field | Years: 1937-40 | Induction Class: 1978 |
Homer "Rudy" Schmittou | Sport: Football, Men's Track & Field | Years: 1959-62 | Induction Class: 1978 |
Jack Van Hooser | Sport: Football, Baseball | Years: 1951-54 | Induction Class: 1978 |
Lonnie Warwick | Sport: Football | Years: 1961-63 | Induction Class: 1978 |
Carl S. "Cotton" Barlow | Sport: Football, Baseball | Years: 1936-39 | Induction Class: 1979 |
Tom Chilton | Sport: Men's Track & Field | Years: 1956-57 | Induction Class: 1979 |
William Dupes | Sport: Football | Years: 1949-51 | Induction Class: 1979 |
James S. "Jimmy" Hagan | Sport: Men's Basketball | Years: 1957-60 | Induction Class: 1979 |
Flavious Smith | Sport: Football, Men's Basketball | Years: 1948-52 | Induction Class: 1979 |
Albert Jobe | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball, Men's Track & Field | Years: 1927-30 | Induction Class: 1980 |
Jim Ragland | Sport: Football | Years: 1960-63 | Induction Class: 1980 |
Larry Schreiber | Sport: Football | Years: 1966-69 | Induction Class: 1980 |
Marshall "Stick" Taylor | Sport: Football | Years: 1953-56 | Induction Class: 1980 |
David C. Williamson | Sport: Football, Men's Basketball | Years: 1927-33 | Induction Class: 1980 |
Frank R. Adams | Sport: Football | Years: 1927-31 | Induction Class: 1981 |
James A. "Jim" Carlen | Sport: Supporter | Years: 1924-27 | Induction Class: 1981 |
Lowell Smith | Sport: Football | Years: 1958-61 | Induction Class: 1981 |
David Baxter | Sport: Football | Years: 1958-61 | Induction Class: 1982 |
Kenneth "Ken" Broyles | Sport: Football | Years: 1950-53 | Induction Class: 1982 |
Banis Norris | Sport: Men's Basketball, Baseball | Years: 1931-35 | Induction Class: 1982 |
Virgil Rains | Sport: Football | Years: 1949, 52-54 | Induction Class: 1982 |
Ray Thomas | Sport: Football | Years: 1957-60 | Induction Class: 1982 |
Edward "Pete" Gracey | Sport: Men's Golf, Football, Men's Track & Field | Years: 1939-42 | Induction Class: 1983 |
Gordon Mason | Sport: Football | Years: 1957-61 | Induction Class: 1983 |
Charles Pangle | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball | Years: 1943-45 | Induction Class: 1983 |
W.J. Shumaker | Sport: Football | Years: 1957-59 | Induction Class: 1983 |
Jim Youngblood | Sport: Football | Years: 1968-72 | Induction Class: 1983 |
Don Cook | Sport: Baseball, Men's Basketball | Years: 1948-51 | Induction Class: 1984 |
Edward F. Etzel | Sport: Rifle | Years: 1971-74 | Induction Class: 1984 |
William C. Francis | Sport: Football | Years: 1949-52 | Induction Class: 1984 |
Tommy Hackler | Sport: Football | Years: 1959-60 | Induction Class: 1984 |
Ed Zegarske | Sport: Football, Men's Track & Field | Years: 1942, 47-48 | Induction Class: 1984 |
Earl Carrier | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball, Men's Track & Field, Men's Tennis | Years: 1929-34 | Induction Class: 1985 |
Ray Carter | Sport: Rifle | Years: 1970-73 | Induction Class: 1985 |
Homer Hamdorff | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball, Men's Track & Field | Years: 1936-39 | Induction Class: 1985 |
Charles "Chuck" Kriese | Sport: Men's Tennis | Years: 1970-72 | Induction Class: 1985 |
Glen "Pete" Davis | Sport: Men's Basketball, Football | Years: 1938-42 | Induction Class: 1986 |
Elois Grooms | Sport: Football | Years: 1972-75 | Induction Class: 1986 |
Mike Hennigan | Sport: Football | Years: 1971-72 | Induction Class: 1986 |
Ron Shumate | Sport: Baseball, Men's Basketball | Years: 1957-61 | Induction Class: 1986 |
R.L. Highers | Sport: Football, Baseball, Men's Basketball | Years: 1943, 46-49 | Induction Class: 1987 |
Frank Jones | Sport: Men's Basketball | Years: 1972-76 | Induction Class: 1987 |
L.C. "Lusk" Stubblefield | Sport: Football, Baseball | Years: 1938-42 | Induction Class: 1987 |
Dr. Everett Derryberry | Sport: Administration | Years: 1940-74 | Induction Class: 1988 |
Herbie Merritt | Sport: Men's Basketball | Years: 1956-59 | Induction Class: 1988 |
Dana "Cornbread" Winningham | Sport: Football | Years: 1972-75 | Induction Class: 1988 |
Kenneth "Moe" Wright | Sport: Football | Years: 1955-57 | Induction Class: 1988 |
Gayle Burgess Hastings | Sport: Women's Basketball, Volleyball | Years: 1975-76 | Induction Class: 1989 |
Noble Cody | Sport: Supporter | Years: 1952-90 | Induction Class: 1989 |
James M. "Red" Gaylor | Sport: Football, Baseball | Years: 1951, 55-57 | Induction Class: 1989 |
James G. "Red" Jarell | Sport: Football, Men's Basketball | Years: 1944, 46-49 | Induction Class: 1989 |
L.D. "Speedy" Carden | Sport: Men's Basketball, Football | Years: 1946-50 | Induction Class: 1990 |
Pam Chambers-Compton | Sport: Women's Basketball | Years: 1976-80 | Induction Class: 1990 |
Bobby Nichols | Sport: Men's Golf, Head Coach (Men's Golf / Women's Golf) | Years: 1960-63, 67-70, 79-2008 | Induction Class: 1990 |
Johnny Oldham | Sport: Head Coach (Men's Basketball) | Years: 1955-64 | Induction Class: 1990 |
Ray Drost | Sport: Assistant Coach (Football), Head Coach (Baseball) | Years: 1958-64 | Induction Class: 1991 |
Ron Filipek | Sport: Men's Basketball | Years: 1964-67 | Induction Class: 1991 |
Rod M. Fitz-Randolph | Sport: Rifle | Years: 1976-80 | Induction Class: 1991 |
Joseph "J.R." Mulvihill | Sport: Football | Years: 1967-69 | Induction Class: 1991 |
Robert Aylward | Sport: Rifle | Years: 1970-73 | Induction Class: 1992 |
Jerilynn Harper | Sport: Women's Basketball | Years: 1979-82 | Induction Class: 1992 |
Jim Harrison | Sport: Baseball, Football | Years: 1943-49 | Induction Class: 1992 |
Marynell Meadors | Sport: Head Coach (Women's Basketball / Volleyball) | Years: 1970-86 | Induction Class: 1992 |
Marc Burnett | Sport: Men's Basketball | Years: 1977-82 | Induction Class: 1993 |
Pam Cassity Smith | Sport: Women's Basketball | Years: 1973-77 | Induction Class: 1993 |
Dr. William Headrick | Sport: Men's Basketball, Baseball | Years: 1941-43 | Induction Class: 1993 |
Don Wade | Sport: Head Coach (Football) | Years: 1968-82 | Induction Class: 1993 |
Murray Cunningham | Sport: Football | Years: 1973-76 | Induction Class: 1994 |
Don J. Henderson | Sport: Football, Baseball | Years: 1946-49 | Induction Class: 1994 |
Ed Hooper | Sport: Supporter | Years: 1940-98 | Induction Class: 1994 |
Hubie Smith Jr. | Sport: Men's Golf | Years: 1950-56 | Induction Class: 1994 |
Ed Burns | Sport: Football | Years: 1973-76 | Induction Class: 1995 |
Kurt Fitz-Randolph | Sport: Rifle | Years: 1979-82 | Induction Class: 1995 |
Rodney Moore | Sport: Men's Track & Field | Years: 1975-79 | Induction Class: 1995 |
Eldon Burgess | Sport: Broadcasting | Years: 1962-96 | Induction Class: 1996 |
Gene Davidson | Sport: Broadcasting | Years: 1962-98 | Induction Class: 1996 |
Wayne Pack | Sport: Men's Basketball | Years: 1970-73 | Induction Class: 1996 |
Kim Tunnell-Suiter | Sport: Volleyball | Years: 1982-85 | Induction Class: 1996 |
Mike Winchester | Sport: Baseball | Years: 1972-75 | Induction Class: 1996 |
Wayne Anderson | Sport: Football | Years: 1977-80 | Induction Class: 1997 |
Donley Canary | Sport: Baseball | Years: 1973-77 | Induction Class: 1997 |
Jim Newkirk | Sport: Head Coach (Rifle) | Years: 1980-89 | Induction Class: 1997 |
Cheryl Taylor | Sport: Women's Basketball | Years: 1983-87 | Induction Class: 1997 |
Juan Escudero | Sport: Men's Tennis | Years: 1986-88 | Induction Class: 1998 |
Bruce Harris | Sport: Men's Basketball | Years: 1952-56 | Induction Class: 1998 |
Bob Joye | Sport: Assistant Coach (Football) | Years: 1967-80 | Induction Class: 1998 |
Derek Lane | Sport: Baseball | Years: 1984-87 | Induction Class: 1998 |
Melinda Clayton Hatfield | Sport: Women's Basketball | Years: 1986-90 | Induction Class: 1999 |
Jim Cornelius | Sport: Men's Golf | Years: 1985-88 | Induction Class: 1999 |
Johnny Donnelly | Sport: Fan | Years: 1989-98 | Induction Class: 1999 |
Elaine Proffitt Keagle | Sport: Rifle | Years: 1978-82 | Induction Class: 1999 |
Bill Branch | Sport: Football, Baseball, Administrator | Years: 1949-52, 73-94 | Induction Class: 2000 |
C. Stephen Lynn | Sport: Men's Tennis | Years: 1966-69 | Induction Class: 2000 |
Melanie Marshall | Sport: Volleyball, Women's Basketball, Softball, Women's Golf | Years: 1986-89 | Induction Class: 2000 |
John D. Wall | Sport: Men's Track & Field | Years: 1950-53 | Induction Class: 2000 |
Lana Ward | Sport: Rifle | Years: 1987-90 | Induction Class: 2000 |
Matt Bulow | Sport: Men's Tennis | Years: 1987-90 | Induction Class: 2001 |
Angela Moorehead | Sport: Women's Basketball | Years: 1988-91 | Induction Class: 2001 |
Matt Stark | Sport: Rifle | Years: 1977-80 | Induction Class: 2001 |
John Fitzpatrick | Sport: Football | Years: 1969-72 | Induction Class: 2002 |
Todd Kemp | Sport: Baseball | Years: 1985-88 | Induction Class: 2002 |
Roschelle Vaughn | Sport: Women's Basketball | Years: 1990-92 | Induction Class: 2002 |
Becky Murray Isom | Sport: Volleyball | Years: 1985-88 | Induction Class: 2003 |
Stephen Kite Sr. | Sport: Men's Basketball | Years: 1982-86 | Induction Class: 2003 |
Steve Moore | Sport: Athletic Training | Years: 1968-83 | Induction Class: 2003 |
Raymond Slonena Sr. | Sport: Rifle | Years: 1980-84 | Induction Class: 2003 |
Barry Wilmore | Sport: Football | Years: 1982-85 | Induction Class: 2003 |
Anthony Avery | Sport: Men's Basketball | Years: 1986-90 | Induction Class: 2004 |
Beth Keylon | Sport: Softball | Years: 1992-94 | Induction Class: 2004 |
Andrea Roark | Sport: Softball | Years: 1990-93 | Induction Class: 2004 |
Delores Wheatley | Sport: Administration | Years: 1969-2004 | Induction Class: 2004 |
Leonard "Sonny" Allen | Sport: Football | Years: 1951-54 | Induction Class: 2005 |
Scott Baerns | Sport: Baseball | Years: 1985-88 | Induction Class: 2005 |
David Mays | Sport: Head Coach (Baseball) | Years: 1974-98 | Induction Class: 2005 |
Melanie Gray Walker | Sport: Women's Golf | Years: 1991-95 | Induction Class: 2006 |
Shawn Monday Smith | Sport: Women's Basketball | Years: 1986-90 | Induction Class: 2006 |
Cecilia Ramsey Fisher | Sport: Women's Basketball | Years: 1988-91 | Induction Class: 2006 |
Angelo Volpe | Sport: President | Years: 1987-2000 | Induction Class: 2006 |
Bill Worrell | Sport: Head Coach (Women's Basketball) | Years: 1981-2006 | Induction Class: 2006 |
Dr. Thurston Banks | Sport: Administration | Years: 1973-2006 | Induction Class: 2007 |
Stacy Hughes Britt | Sport: Softball | Years: 1994-97 | Induction Class: 2007 |
Dr. David Larimore | Sport: Administration | Years: 1976-2006 | Induction Class: 2007 |
Eddie Scott | Sport: Football, Men's Track & Field | Years: 1951-54 | Induction Class: 2007 |
Ryan Weeks | Sport: Football | Years: 1986-89 | Induction Class: 2007 |
Chris Hedman | Sport: Men's Tennis | Years: 1989-92 | Induction Class: 2008 |
Mark Maberry | Sport: Baseball | Years: 1994-97 | Induction Class: 2008 |
John "Shakey" McClellan | Sport: Supporter | Years: 1964-2007 | Induction Class: 2008 |
Rachel Melchiorre | Sport: Volleyball | Years: 1994-97 | Induction Class: 2008 |
Tom Pack | Sport: Men's Golf | Years: 1986-90 | Induction Class: 2008 |
Dena Adams Fairley | Sport: Women's Cross Country, Women's Track & Field | Years: 1995-98 | Induction Class: 2009 |
Jim Bishop | Sport: Football, Baseball | Years: 1967-71 | Induction Class: 2009 |
John Moorhead | Sport: Football, Men's Track & Field | Years: 1955-59 | Induction Class: 2009 |
Tony Stone | Sport: Football, Assistant Coach (Football) | Years: 1955-59, 67-73 | Induction Class: 2009 |
Branon Vaughn | Sport: Football | Years: 1995-99 | Induction Class: 2009 |
Steve Hawkins | Sport: Baseball | Years: 1984-87 | Induction Class: 2010 |
Brandy Henry Kleeman | Sport: Softball | Years: 1999-2000 | Induction Class: 2010 |
Gene Palmer | Sport: Men's Cross Country, Men's Track & Field | Years: 1956-60 | Induction Class: 2010 |
Diane Seng Haynes | Sport: Women's Basketball | Years: 1996-2000 | Induction Class: 2010 |
Esra Bayburt Roan | Sport: Women's Tennis | Years: 1994-98 | Induction Class: 2011 |
Ralph Broyles | Sport: Football | Years: 1959-60 | Induction Class: 2011 |
Angie Duncan Hyche | Sport: Volleyball | Years: 1983-87 | Induction Class: 2011 |
Chad Evitts | Sport: Football | Years: 1997-2000 | Induction Class: 2011 |
James "Redbone" McMillan | Sport: Football | Years: 1958-61 | Induction Class: 2011 |
Kenneth Fults | Sport: Football | Years: 1958-61 | Induction Class: 2012 |
Janet Holt Baker | Sport: Women's Basketball | Years: 1998-2002 | Induction Class: 2012 |
Randy Smith | Sport: Head Coach (Men's Tennis / Women's Tennis), Administrator | Years: 1996-2006 | Induction Class: 2012 |
Grant Swallows | Sport: Football, Baseball | Years: 1998-2001 | Induction Class: 2012 |
Kylie Crouch | Sport: Women's Golf | Years: 1997-2001 | Induction Class: 2013 |
Stephanie Dallmann | Sport: Softball | Years: 2001-03 | Induction Class: 2013 |
Wes Gallagher | Sport: Football | Years: 1996-99 | Induction Class: 2013 |
Lupita Hernandez York | Sport: Women's Tennis | Years: 1998-2002 | Induction Class: 2013 |
Damien Kinloch | Sport: Men's Basketball | Years: 2001-03 | Induction Class: 2013 |
Casey Benjamin | Sport: Baseball | Years: 2001-03 | Induction Class: 2014 |
Stephanie Busch Warren | Sport: Volleyball | Years: 1997-2000 | Induction Class: 2014 |
Howard Cochran | Sport: Football | Years: 1969-72 | Induction Class: 2014 |
Aaron Hupman | Sport: Rifle | Years: 1971-72 | Induction Class: 2014 |
LeeAnne Mongar Shurette | Sport: Softball | Years: 2000-03 | Induction Class: 2014 |
D.J. Bleisath | Sport: Football | Years: 1999-2002 | Induction Class: 2015 |
Manny Goodman | Sport: Rifle, Head Coach (Rifle) | Years: 1987-94 | Induction Class: 2015 |
Willie Jenkins | Sport: Men's Basketball | Years: 2003-05 | Induction Class: 2015 |
Chris Moye-Hagood | Sport: Women's Basketball | Years: 1982-86 | Induction Class: 2015 |
Frank Omiyale | Sport: Football | Years: 2001-05 | Induction Class: 2015 |
Lori Bayless | Sport: Softball | Years: 2000-04 | Induction Class: 2016 |
Marcia Borys | Sport: Administration | Years: 1976-2001 | Induction Class: 2016 |
Jillian Burns Elliott | Sport: Women's Soccer | Years: 2002-05 | Induction Class: 2016 |
Emily Christian Hughes | Sport: Women's Basketball | Years: 2002-06 | Induction Class: 2016 |
Allison Clark | Sport: Women's Basketball | Years: 1999-2002 | Induction Class: 2016 |
Bonnie Bynum Graham | Sport: Softball | Years: 2004-07 | Induction Class: 2017 |
Ron Humphrey | Sport: Men's Track & Field, Football | Years: 1969-72 | Induction Class: 2017 |
Scott Stallings | Sport: Men's Golf | Years: 2003-07 | Induction Class: 2017 |
Bobby Young | Sport: Men's Basketball | Years: 1961-64 | Induction Class: 2017 |
Dana Bilyeu McWilliams | Sport: Women's Basketball | Years: 1991-93 | Induction Class: 2018 |
Beth Boden | Sport: Softball | Years: 2005-08 | Induction Class: 2018 |
Stephanie Fischer | Sport: Softball | Years: 2005-08 | Induction Class: 2018 |
Rob Schabert | Sport: Sports Information | Years: 1982-2016 | Induction Class: 2018 |
Larry Shipp | Sport: Football | Years: 2004-07 | Induction Class: 2018 |
Milos Babic | Sport: Men's Basketball | Years: 1987-90 | Induction Class: 2019 |
Lee Byrd | Sport: Men's Cross Country, Men's Track & Field | Years: 1965-68 | Induction Class: 2019 |
Kappy Lang | Sport: Volleyball | Years: 2005-08 | Induction Class: 2019 |
Robert Taylor | Sport: Football | Years: 1993-96 | Induction Class: 2019 |
A.J. Kirby-Jones | Sport: Baseball | Years: 2008-10 | Induction Class: 2020 |
Stephanie Place Buchanan | Sport: Women's Cross Country, Women's Track & Field | Years: 2005-10 | Induction Class: 2020 |
Thomas Squires | Sport: Football | Years: 1985-87 | Induction Class: 2020 |
Borja Zarco | Sport: Men's Tennis | Years: 2005-08 | Induction Class: 2020 |
Frank Harrell | Sport: Head Coach (Men's Basketball), Administrator | Years: 1980-Present | Induction Class: 2021 |
Morris Irby | Sport: Baseball | Years: 1968-71 | Induction Class: 2021 |
Leah Meffert Turner | Sport: Volleyball | Years: 2007-10 | Induction Class: 2021 |
Chad Oberacker | Sport: Baseball | Years: 2008-11 | Induction Class: 2021 |
Ashley Potts Williams | Sport: Softball | Years: 2004-07 | Induction Class: 2021 |
David Collett | Sport: Football | Years: 1998-01 | Induction Class: 2022 |
Tacarra Hayes Barnes | Sport: Women's Basketball | Years: 2008-12 | Induction Class: 2022 |
Kevin Murphy | Sport: Men's Basketball | Years: 2008-12 | Induction Class: 2022 |
Ottis Phillips | Sport: Football, Supporter | Years: 1969-2023 | Induction Class: 2022 |
Dave Pratt | Sport: Baseball, Men's Basketball | Years: 1964-67 | Induction Class: 2022 |
Tristan Archer | Sport: Baseball | Years: 2010-13 | Induction Class: 2023 |
Tim Benford | Sport: Football | Years: 2008-11 | Induction Class: 2023 |
Bruce Hatfield | Sport: Football | Years: 1984-87 | Induction Class: 2023 |
Dr. M. Dianne Murphy | Sport: Women's Basketball, Women's Tennis, Volleyball, Supporter | Years: 1969-Present | Induction Class: 2023 |
Beth Underhill | Sport: Women's Golf | Years: 2002-06 | Induction Class: 2023 |